Przejdź do treści Przejdź do stopki

Jachty motorowe – wydatek czy inwestycja?

Jachty motorowe dają nieporównywalną z niczym innym radość i adrenalinę. Mogą też być korzystną inwestycją i tak też są coraz częściej postrzegane na naszym rynku. Czy można połączyć zarabianie pieniędzy z przyjemnością? Taką możliwość dają jachty motorowe. Polacy coraz chętniej biorą w korzystny leasing luksusowe jednostki pływające, użytkując je we własnym zakresie lub oddając w zarządzanie firmie czarterowej, która wypracowuje realne przychody z wynajmu łodzi. Na przykład w kurortach, dzięki czemu można nie tylko czerpać spore zyski z najmu motorówki, ale także skorzystać z niej w czasie własnego wypoczynku. Czyli połączyć przyjemne z pożytecznym.

To, co przed dekadą wydawało się w naszym kraju luksusem, dzisiaj staje się rzeczywistością. Nie tylko coraz więcej osób w Polsce kupuje takie łodzie, ale także na nich zarabia. Przyczyn boomu na jednostki pływające, można upatrywać w wielu zjawiskach. Po pierwsze Polacy mają wiele kontaktów – zarówno zawodowych, jak i prywatnych – z zagranicą, gdzie inwestycje w jachty nie są niczym nowym. 

Boom na jachting trwa

Nie trzeba mieć gigantycznych dochodów, aby pozwolić sobie na inwestycję we własną łódź. Istnieje wiele form finansowania takiego zakupu.

Zakup jachtu zamiast apartamentu czy luksusowego samochodu jest korzystną inwestycją z wielu względów. Po pierwsze jachty długo trzymają cenę, szczególnie te z wysokiej klasy wyposażeniem i pochodzące od renomowanych producentów, takich jak np. włoska marka Cranchi.

Przyjmuje się, że jacht motorowy do upływu czterech, pięciu lat od daty produkcji nadal traktowany jest jako nowy. A średnio po 5 latach — tyle zwykle trwa umowa leasingowa — można go wykupić za nawet 50-60 procent początkowej wartości.

Na własnych warunkach, na własnej łodzi i każdego dnia można być gdzieś indziej.

W przypadku przedsiębiorców posiadana łódź optymalizuje wydatki w firmie, pozwalając odliczyć 100% podatku VAT oraz zaliczyć wszystkie opłaty związane z użytkowaniem łodzi do kosztów prowadzenia działalności. Dodatkowo, jeśli właściciel zdecyduje się oddać swój jacht w zarządzanie firmie czarterowej, wypracowuje realne przychody z wynajmu łodzi.

Leasing jachtów — operacyjny lub finansowy

Leasing jachtów jest korzystniejszą formą finansowania inwestycji niż kredyt, który coraz trudniej zaciągnąć na mieszkanie. I stał się ostatnio bardzo popularną formą finansowania, rozwijając się wraz z rosnącym popytem na łodzie. Jego wartość w Polsce przekroczyła już 200 mln zł. Nawet po odliczeniu kosztów obsługi firmy zajmującej się wynajmem, dużo łatwiej jest spłacać raty leasingowe, wnosić opłaty za zimowanie czy serwis, kiedy łódź na siebie zarabia.

Kalkulując cash-flow przy pełnym obłożeniu czarterowym w sezonie, inwestor może wręcz liczyć na przychód z wynajmu łodzi przewyższający wartość nowej jednostki o plus/minus 30 proc. Wzięcie w leasing jachtu motorowego jest więc inwestycją, która się opłaci.

Warto także zaznaczyć, że nie ma w tym wypadku znaczenia czy łódź kupowana jest na użytek własny, czy ma służyć celom zarobkowym.